BİLGİ EKONOMİ LABORATUVARI İSTANBUL

 
Deney Kayıt Sistemi

 
Ana Sayfa
 Kayıt
 
Takvim
 
Kurallar
 
Gizlilik Politikası
 
SSS
 
 Künye
 İletişim


Kurallar
İstanbul Bilgi Üniversitesi Deney Kayıt Sistemine Hoş Geldiniz"Bilgi İstanbul Ekonomi Laboratuvarı'ndaki (BELİS) deneylere katılabilmek için, laboratuvarın internet üzerindeki sistemini kullanarak veritabanımıza kayıt yapabilirsiniz. Kayıt sürecinde ve deney esnasında aşağıdaki kurallara uyulmasını gerektirmektedir:

ORSEE veri tabanına sadece bir kez kayıt olabilirsiniz. Birden fazla hesap açılması bilimsel araştırmalarımızı olumsuz etkilemektedir. Birden fazla hesabı olduğu belirlenen katılımcıların yapılacak deneylere katılımları engellenecektir.

Sadece İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde halihazırda öğrenci olan kişiler deneylere katılmaya hak kazanabilir. BELİS görevlilerinin öğrenci olduğunuzdan emin olabilmesi için, her deney seansına İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrenci kartlarınızı yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

Her bir deney için veri tabanına kayıtlı olanlardan sadece belirli sayıda kişiye davet e-postası gönderilecektir. Deneye çağırılacak kişi sayısı deneyi yapan araştırmacı tarafından belirlenmektedir. Sadece davet edilen kişiler deneylerde yer alabilmektedir.

Eğer davet e-postası alırsanız, deneyde yer almak için size gönderilen e-postada belirtilen doğrultuda kayıt yapabilirsiniz. Her deneyin kontenjanı sınırlıdır, dolayısıyla erken kayıt yapmak mevcut boş kontenjanların belirlenmesinde oldukça yarar sağlayacaktır.

Önemli Not: Bir deney için kayıt yapan öğrenciler ilgili deney için kaydını iptal edemez. Dolayısıyla ilgili deneye kayıt yapmadan önce o tarihte deneye katılabileceğinizden lütfen emin olunuz.

Genelde, minimum katılımın sağlandığından emin olabilmek için seansa ek olarak birkaç kişi daha çağrılır. Seansın kontenjanı dolduğu durumlarda ek olarak çağırılan ve laboratuvara belirtilen zamanda gelen kişilere katılım ücreti verilir. Katılım ücretinin miktarı o deneyi yapan araştırmacı tarafından belirlenmektedir ve deneye başlamadan önce size okunacak talimatnamelerde size duyurulmaktadır. Katılımcıların ödemeleri genelde deneylerde verdikleri kararlara göre yapılmaktadır. Bu ödemelerin miktarı o deneyi yapan araştırmacı tarafından belirlenmektedir ve deneye başlamadan önce size okunacak talimatnamelerde size bu miktarlar duyurulmaktadır.

Önemli Not: Deneye katılacağına dair olumlu geri dönüş yapan yani ilgili deneye kayıt olan fakat belirtilen zamanda laboratuvarda yer almayan kişilere katılım ücreti ödemesi yapılmayacaktır. Ayrıca ""Katılmama cezası"" verilecektir. 2 kez katılmama cezası alan kişi gelecekte yapılacak tüm deneylere katılamayacaktır.

Deney esnasında, katılımcıların araştırmacılar tarafından belirtilen yönergelere uymaları zorunludur. Deneyin gerçekleştirilmesinden önce araştırmacılar kendilerini tanıtacaklardır. Laboratuvara yiyecek ve içecek sokulması yasaktır. Deney esnasında, katılımcıların araştırmacılar tarafından belirtilmediği takdirde terminalde bulunan bilgisayar dışında herhangi bir elektronik alet kullanması yasaktır."


Sorularınız için lütfen e-posta gönderiniz belis@orsee.bilgi.edu.tr.